Dodano: 2022-03-04, OBRAZ MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ ŚLICZNEJ PANI LWOWA

KURIA METROPOLITALNA                                         Poznań, dnia 4 marca 2022 roku

ul. Ostrów Tumski 2                                                                                         N. 1098/2022

tel.  +48 61 851 28 00

kuria@archpoznan.pl

www.archpoznan.pl

OBRAZ MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ ŚLICZNEJ PANI LWOWA

W KATEDTRZE POZNAŃSKIEJ

Czcigodni Kapłani!

Od dnia, w którym wspominamy świętego Kazimierza Królewicza, czyli od 4 marca 2022 roku, w Katedrze poznańskiej, wystawiony zostaje obraz Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Pani Lwowa. Inicjatywa sprowadzenia do stolicy Wielkopolski kopii obrazu zrodziła się w gronie Pokolenia Millenijnego, które gromadzi osoby urodzone w 1966 roku lub wokół tej daty. Jest to ruch społeczny, który pragnie przekazywać dziedzictwo chrztu Polski następnym pokoleniom.

Obraz jest kopią wizerunku z lwowskiej Katedry. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, poświęcił wizerunek dla wiernych miasta Poznania i okolic. Dnia 2 października 2016 roku umieszczono obraz w kościele pw. Świętej Małgorzaty na poznańskiej Śródce. Przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w Lwowskiej Katedrze król Jan Kazimierz złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej.

Obraz Matki Bożej Łaskawej jest w naszym mieście jakby „świętym kawałkiem Ukrainy”. Serdecznie zapraszamy do naszej Katedry, by przed wizerunkiem Ślicznej Pani Lwowa modlić o pokój w Ukrainie oraz za uchodźców wojennych.

Bp Szymon Stułkowski

Wikariusz Generalny